27 януари 2012

Добър ли си, колкото твоето куче?

Ако можеш...
~ да започнеш деня си без кофеин...

Ако можеш...
~ да продължиш без стимуланти...

Ако можеш...
~ винаги да си весел и жизнерадостен, да не обръщаш внимание на болката, страданието и тревогите...

Ако можеш...
~ да устоиш на желанието си да се оплакваш на другите и да не им досаждаш с твоите проблеми...

Ако можеш...
~ да ядеш една и съща храна всеки ден и да бъдеш благодарен за това...

Ако можеш...
~ да разбереш, когато любимите ти хора са твърде заети и не им остава време за теб...

Ако можеш...
~ да си запушиш ушите за гневните думи на хората, които обичаш, когато нещата се объркат и те си го изкарват на теб, без ти да имаш някаква вина за това...

Ако можеш...
~ да приемаш критики и обвинения спокойно, без да се обиждаш и негодуваш...

Ако можеш...
~ да игнорираш ограниченото образование на своя приятел и никога да не го коригираш...

Ако можеш...
~ да се отнасяш към бедния си приятел по същия начин, както към богатия...

Ако можеш...
~ да се изправиш пред света без лъжи и измами...

Ако можеш...
~ да се справиш със стреса без лекарства и медицинска помощ...

Ако можеш...
~ да се отпуснеш без употреба на алкохол...

Ако можеш...
~ да заспиш без сънотворни...

Ако можеш...
~ да кажеш честно, че дълбоко в сърцето си ти нямаш предразсъдъци спрямо убежденията, цвета на кожата, религията, сексуалните предпочитания или политическите възгледи на другите...

Тогава Ти, приятелю мой,
си почти толкова добър,
колкото твоето куче!


Автор – Уинстън Чърчил
Превод на български – Melisa


*Забележка:
В руските източници този текст се разпространява като изказване на Уинстън Чърчил, но според Уикипедия няма доказателства, че действително Чърчил е авторът на забавния цитат. Съществуват и версии на английски, като при тях най-често срещаният вариант е със заглавие "Almost as Good As Your Dog" и се разпространява като "поема с неизвестен автор".

25 януари 2012

Съвети към един младеж от Св. Григорий Богослов

Съвети към един младеж от Св. Григорий Богослов

Сине мой,
Преди всичко живей със страх пред Бога и любов към Бога, защото за всеки разумен и добър човек Бог е начало и край на всеки живот.

На второ място оформи характера си така, че да бъде той кротък, смирен, въздържан, твърд, приятен, независим, правдив, мъжествен, мъдър, тактичен, трудолюбив, постоянен и целомъдрен! Ето украшение и за млади, и за стари: да се обогатят не с имоти, а с добри нрави. Добрите нрави - това е твоята собственост, а имотът - това е вещ измамлива, която преминава от ръка в ръка, като сърцето на блудницата. Богатството по естество не притежава никакво постоянство - то прилича на бурните морски вълни, които ту се надигат, ту спадат. Затова, сине мой, богатей с добри навици и ти ще имаш съкровище, което не ще бъде разпиляно от разбойници, към което не ще се насочат доносчици, което не ще се изчерпи и от ръцете на притеснители, което не ще може да бъде унищожено и от оръжието на варварите, а което, оставайки в безплътни обители, безопасно се пази в съкровищницата на душата, и не ще бъде разорено от стихийна сила на огън, нито пък ще го покрие вълна в дълбоко море.

Пази това богатство, което ти е сродно и което ти принадлежи в собствен смисъл, като не допускаш да се докосне до него ръжда.

Упражнявай се в постиженията на науките, занимавай се с творчеството на поезията, чети историческите писания, произведенията на красноречиви оратори и тънките разсъждения на философите! С всичко това, обаче, да се справиш благоразумно; с мъдрост събирай от всякъде полезното и с разсъдителност отбягвай всичко, което във всеки писател е вредно.

Подражавай в работата си на мъдрата пчела, която кацва на всеки цвят, но извънредно умно събира от всеки само полезното. В нея наставница е самата й природа - в теб пък наставник е разсъдъкът.

Пожъни обилно всичко, което може да ти достави полза; забележиш ли нещо вредно, по-скоро бягай далеч, защото човешкият ум е бързохвърчащ!

Над всичко дръж в ръка Книгата на живота - охотно посвети на нея всичкото си внимание; от нея ще научиш как да се образоваш в добри нрави и как да честваш единия и истинския Бог!

Апостолът казва: "Не се лъжете, лоши беседи развалят добрите нрави!" (1Кор. 15:33). Младият човек е длъжен с всички средства да отбягва разговори с порочни люде и никак да не търси в тях наслада - те въвеждат простодушните юноши в изкушения и хитро им предават своите пороци. Ти строго трябва да пазиш следното правило: да се отвращаваш от неприлични песни и зрелища; да се гнусиш от думите на развратени люде и от житейски суети; да пазиш очите си от всяка съблазън и сърцето си от всеки порок!

Бъди здрав и помни съветите ми!

23 януари 2012

Източни легенди и предания: Как се е появил Китайския хороскоп?

Китайският хороскоп (наричан още източен хороскоп) се формира от ритъма на движение на небесните тела и преди всичко на Луната, Сатурн, Юпитер. Затова и Китайската Нова Година не съвпада с традиционната, която ние празнуваме според Григорианския календар в нощта на 31 декември срещу 1 януари. Тя настъпва малко по-късно, между 20 януари и 21 февруари, затова родените през първите два месеца понякога може да спадат към знака на предходната година.

Съществуват много китайски легенди и притчи, които обясняват как точно са възникнали символите на източния хороскоп, но най-широко разпространените от тях са две. Първата и най-популярната легенда в Китай, разказва следното:

Веднъж Буда поканил при себе си всички зверове и птици, които искат да дойдат за рождения му ден (съществуват няколко различни версии за събитието, на което били повикани животните – според едни е бил рожденият ден на Буда, според други – за празнуване на Нова година, за да участват в пиршество, а според друг вариант се събрали, за да изпратят Буда в последния му земен път, когато той напускал този свят). На празника при Буда обаче дошли само 12 животни. За да стигнат до уреченото място, те трябвало да преплуват широка и студена река.

В знак на признателност за проявеното уважение и благодарност за положените от тях усилия, Буда подарил на всяко от явилите се животни по една година, в която да управлява света. А всеки човек, роден в съответната година, бил обречен да притежава в характера си основните качества на властващото в този период животно. Така според преданието от древния изток е възникнал Китайския зодиакален календар.

Последователността на годините в него била определена според реда, в който пристигнали животните при Буда:

Първи бил Плъхът. Но той получил първата година от цикъла с малко измама. Когато тръгвали да пресичат реката, Плъхът помолил Вола да го пренесе на гърба си, за да не се намокри. И Волът, нали е услужлив и добродушен, се съгласил. Когато стъпили на отсрещния бряг обаче, Волът се спрял, за да изтръска водата от себе си и да се приведе в приличен вид, преди да се яви пред Буда. В това време Плъхът скочил от гърба му на земята, притичал бързо и го прередил. Така успял с хитрост да вземе първата година от Китайския календар, а на Вола дали втората.

Съществува и друга версия, според която Плъхът всъщност бил малка, но умна Мишка. Тя незабелязано се качила на гърба на Бика и преминала реката заедно с него, без той да разбере. Стигайки на сушата, тя бързо се отправила при Буда и пререждайки всички останали, грабнала първото място. А Бикът останал много озадачен, че в крайна сметка се оказал втори.

Почти веднага след Вола дошъл Тигърът, на когото Буда подарил третата година. Дали заради минималната разлика във времето им на пристигане или заради старо съперничество, но и до ден днешен Бикът и Тигърът продължават да се състезават един с друг.

Четвърти при Буда се явил Заекът. А според някои източни народи това била Котката. Именно заради тези разминавания, някои години в китайския календар имат по две различни управляващи животни.

Пети преплувал реката и се явил пред Буда величественият Дракон.

Шеста сред животните се наредила мъдрата Змия.

Седми се оказал Конят.

За осмото място отново има две версии. Според китайския хороскоп, това била Козата, а ако се съди по японския хороскоп – осма трябва да е Овцата.

Девета станала Маймуната. Едва, след като се убедила, че реката е напълно безопасна за нея, тя решила да преплува до отсрещния бряг.

Десети дотичал Петелът, който се забавил, защото преди да тръгне на път, дълго и обстойно обяснявал на своето многочислено семейство, как е редно да се държат близките му в негово отсъствие.

Единайсто по ред се оказало Кучето. Сутринта то имало да свърши много работа вкъщи и едва след като приключило с всичките си задължения, запъхтяно се хвърлило да прекоси реката. Говори се, че след това дълго боледувало.

И накрая, последен се появил Глиганът. А според друга версия той изпратил от свое име Свинята. На тях Буда подарил последната останала 12-та година.

Така според древното източно предание е възникнал Китайският зодиакален календар, наричан още източен хороскоп на животните, в който зверове и птици управляват света последователно, редувайки се всяка година.

Автор - неизвестен
Превод на български - Melisa


*Втората легенда за възникването на Китайския хороскоп, очаквай утре.

18 януари 2012

Българска легенда за двамата братя ковачи Андон и Атанас

Българска легенда
за двамата братя ковачи Андон и Атанас

Стара българска легенда разказва, че Андон и Атанас били двама братя близнаци и работели като ковачи в собствената си ковачница. В онези далечни времена обаче ковашките клещи още не били изобретени. И когато един ден желязото в пещта прегаряло, св. Атанас бръкнал в огъня и хванал нажежения метал с голи ръце. През това време кучето им, което седяло при тях в работилницата, се разлаяло. Майсторът ковач погледнал към животното, което джафкало със свити отпред лапички и в този миг бил осенен от идеята да създаде ковашките клещи, подобни по форма на кучешките крачета.

От тогава останал обичаят, двамата светци да се почитат и като покровители на ковашкия занаят. Затова Антоновден (17 януари) и Атанасовден (който се отбелязва на 18 януари) са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и налбанти.

01 януари 2012

Сурва, сурва, весела година! - сурвакарски картички и пожелания

Сурва, сурва, весела нова година!
В сърцата ни винаги Вяра и Любов да има!
Да е здрава и честита, да е мирна, плодовита!
Да сме все тъй весели, щастливи,
а дните ни да са благочестиви!
ЗА МНОГО ГОДИНИ!

~ . ~ . ~

Сурва, весела годината - яка да ти е гърбината!
Колкото звезди на небето - толкова пари в портмонето!
Пълна къща с коприна, а в гаража - лимузина!
Червено вино да се лее, любов сърцето ти да сгрее!
И за лято пожелание да кажа -
да прекараш месец-два на плажа!
Червени ябълки в градина -
здраве, щастие, късмет да има!
Сурва весела година, догодина, до амина!

~ . ~ . ~

Сурва, сурва година! Честита да е новата година!
Мед и восък по пчелите, руйно вино по мазите,
тлъсти агнета в кошари, едро жито по хамбари!
Пълна къща със имане, мир и обич да настане -
всички хора по земята да живеят дружно като братя!

~ . ~ . ~

Сурва, весела година, здрава и щастлива година!
Голям клас на нива, червена ябълка в градина,
жълт мамул на леса, голям грозд на лоза!
Пълна къща със деца, пълни обори със стока,
дебела кесия с пари и във всичко да ти върви!
Живо, здраво до година, догодина, до амина!